Öt hónap után, ma kedődik a La Prensa című ellenzéki lap tárgyalása, amelyet Morales elnök indított „két betű miatt” - ahogy a lap állítja - , mert a kiadványukban úgy hangzott, hogy csempészet fordult elő Pando térségében 2008 július és augusztus között. La Prensa közzétett két levelet, amelyet a csempészek vezére írt, Chambi Jézus és a címzett Morales elnök volt. Ugyanezen a napon a kormány nyilvánosan tett följelentést az újságíró ellen. (Raphael Ramirez) Morales felkérte a "termék" a tulajdonosát helyreigazítás közzétételére, miszerint: "Evo tárgyalt" és „nem adott zöld utat", két hónappal korábban a csempészeknél. A szóban forgó újságírót halállal fenyegették meg több alkalommal telefonon, és fizikai bántalmazása is volt kétszer a Plaza Murillonál. A lap főszerkesztője is kapott több telefonos fenyegetést.. Ezek a cselekmények megfélemlítések, amely panaszokat az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ)-hez is eljuttattak, hogy a felügyeleti szerv intézkedjen az ügyben. Evo Morales ügyvédei a minisztérium nevében benyújtották a panaszt, a nyilvánosság előtt elkövetett "tiszteletlenség, rágalmazás és sértés” miatt. Az újságírók azt mondják, hogy a tárgyalás a megfélemlítést szolgálja. A lap főszerkesztője, Carlos Peña elítélte a Morales kormány azon állítását, és megerősítette, hogy a tényfeltáró újságírás a követelményeknek megfelelő volt. A szándék az, hogy megfélemlítsék a médiát, a sajtót és az újságírókat. Ez különösen általános jelenség. Majd azzal vádolták a kormányt, hogy Bolívia nem rendelkezik olyan törvénnyel, amely a közérdekű adatokhoz, információkhoz való jog hozzáférésről szólna, a más különböző államokban létezik.
CHILEI LAP VÉLEMÉNYE AZ ÜGYRŐL
Evo Moralest megvádolták, mert támadást intézett a független boliviai sajtó ellen
A boliviai sajtó támadása nem csökkent a bolíviai elnök ellen, ezért Evo Morales fenntartja azt a véleményét, hogy "szilárd stílusú támadás" történt ellene. Ezt a független média Inter-American Press Association (IAPA), a kiadott nyilatkozatában szombaton tette közzé. Az El Deber című ellenzéki lap szerint Morales azt mondta, hogy "megváltozott a támadási stílus az újságírásban, mert a sajtó egy része az ellenség, az oligarchia szolgálatába állt”. A dokumentum hozzáteszi, hogy az államfőt tavaly decemberben " megbélyegezte" Raphael Ramirez újságíró, a La Prensa újságban és egy másik hasonló esetben januárában. Az Egyesült Államok tudósítója a CNN hálózatot La Pazból, Gloria Carrasco tudósította erről. Raphael Ramirez gúnyolódásában 46 szóbeli visszaélés történt, 2008 októbere óta. Hárman voltak a rágalmazók az állami médiában és a többi 43 a magán lapoknál. A szöveg azt is mondja, hogy mivel tavaly decemberben Morales úgy döntött, hogy nem hívják el az állami sajtókonferenciára a privát média újságíróit. És azóta az van, hogy ezek a magánlapok az információkat nemzetközi hírügynökségektől veszik meg, ileltve a hivatalos bolíviai Információs Ügynökség híreit vehetik át. A jelentés idézi, hogy több esetben fizikai támadás vagy megfélemlítés, felmondás érte az újságírókat. A lapok azt is írták, hogy "langyos intézkedések a bolíviai igazságszolgáltatás ellen". (cooperativa.cl)
HOZZÁSZÓLÁS A FENTI CIKKHEZ
Az információ monopólium nem ad okot a vitára, de a kritika szabad. A felelősség ezé az újságé, mert teljesen elfogult és soha nem volt pozitív szavakkal az Evo Morales kormánnyal szemben. Ezért nem meglepő, hogy feljelentették őket. Az is tény, hogy ezt a jól szervezett társaságot soha nem érdekelte a jobb minőségű élet az ország több mint 60 %-ában, miközben a bennszülött népek büszkén vállalják azokat a sikereket, amit a vezető szerepben lévő kormánny elért. Sok szerencsét és támogatást Morales elnöknek! (Guadeloupe, Santiago) Kép: Morales elnök mutatja a tárgyaláson a támadó lapot