A római La Repubblica szerint egyelőre megjósolhatatlan, hogy mi lesz a kimenetele a hondurasi válságnak. "Barack Obama amerikai elnöknek mindenesetre két problémával kell megbirkózni. Egyfelől azon kell munkálkodnia, hogy újra helyreállítsa a 'demokratikus legitimitást' Hondurasban, és az Egyesült Államok katonai akadémiáin kiképzett ottani tábornokoknak egyszer és mindenkorra meg kell mondania, hogy a banánköztársaságok kora lejárt. Másfelől meg kell akadályoznia, hogy a puccs utáni válság most megerősítse Hugo Chávez venezuelai elnök befolyását Latin-Amerikában. A megbuktatott Manuel Zelaya hondurasi elnöknek vissza kell térnie tisztségébe, de népszavazás nélkül, és az eredeti menetrendnek megfelelően novemberben távoznia kell, miután Hondurasban megválasztották az új államfőt. Az erőpróba szombaton lesz, amikor a hatalmától megfosztott elnök, a puccsisták hozzájárulásával vagy anélkül, hazatér" - írta az olasz napilap. A madridi El Mundo úgy vélekedett, hogy "a hondurasi katonák az elnök megbuktatásakor tanúsított otrombaságukkal zsákutcába vezették az országot. Gondoskodtak arról, hogy az államfőből mártír legyen, pedig valójában minden megvan benne, ami egy gazfickóban fellelhető. A katonák puccsának az lett a következménye, hogy egymással szembenálló országok, mint az Egyesült Államok és Venezuela, Zelaya oldalára álltak. Ha Zelayát hazatérésekor őrizetbe veszik, akkor az a veszély fenyegeti Hondurast, hogy kizárják az Amerikai Államok Szervezetéből. Az egyedüli megoldás, hogy Zelaya visszatér és törvényes úton távolítják el hivatalából" - hangsúlyozta a jobboldali liberális spanyol újság. (MTI,júl.2)
Amerika már nem tudja visszaszorítani, megakadályozni a venezuelai és boliviai jó példát, ami egyre jobban terjed a déli kontinensen. Ez éppen Hondurasban mutatkozott meg a legjobban, tehát már Közép-Amerikában is terjed a jó hír.
Visszatért Venezuelába szerdán az Egyesült Államok nagykövete, akit kilenc hónappal korábban Hugo Chávez államfő kiutasított. Patrick Duddy kifejezte abbéli reményét, hogy visszatérése a sokkal termékenyebb kapcsolatok irányába tett első lépésnek bizonyul. A két ország közötti diplomáciai viszony George Bush amerikai elnök kormánya idején romlott meg. Tavaly szeptemberben Hugo Chávez kiutasította az amerikai diplomáciai képviselet vezetőjét, hogy így mutassa ki szolidaritását Bolívia elnökével, aki az erőszak szításával vádolta meg és minősítette nemkívánatos személynek az amerikai nagykövetet. Washington cáfolta a vádakat, és válaszul hasonlóképpen kiutasította a két latin-amerikai ország legfőbb diplomatáját. Mind Chávez venezuelai, mind Barack Obama amerikai elnök reményét fejezte ki, hogy javul a két ország viszonya. A két kormány a múlt héten abban is megállapodott, hogy a nagykövetek visszatérhetnek állomáshelyükre.(MTI,júl.2) Kép: Amerikai nagykövet és Chavez