2009. június 2., kedd

JÚNIUS 10 – EZEKET IS ELHALLGATTÁK NÁLUNK


Az alábbi hírek csak azért fontosak, mert ezekből kiderül, hogy a töbségi őslakosok kárára hogyan garázdálkodnak és csalnak az ottani idegenbérenc gazdagok. Ez jellemző Boliviára is és nálunk is. Bolivában annyi a különbség, hogy ott már végre őslakos származású az államvezetés. Már az is a hajmeresztő állapotokra utalt, hogy Peruban egy japán csaló lehetett kormányfő (Fujimori) sok-sok évig. A perui tüntetésekről egyetlen szót vagy képet sem adtak még nálunk, pedig fontos ügyről van szó.

Rendkívüli állapotot hirdetett Peru tiltakozó őslakosok miatt

Hetek óta tüntetésekkel és blokádokkal tiltakoznak Peruban az őslakosok az ellen, hogy szerintük a kormány az ő kárukra nyújt koncessziókat a külföldi bánya- és olajvállalatoknak. A limai kormány válaszul rendkívüli állapotot hirdetett, és hatályon kívül helyezett bizonyos alapjogokat, köztük a gyülekezés szabadságát. Rendkívüli állapotot hirdetett ki szombaton a perui kormány a latin-amerikai ország több északkeleti régiójában az őslakosok tiltakozó akciói miatt. Az intézkedés értelmében 60 napra hatályon kívül helyeznek egyes alapjogokat, például a lakóhely sérthetetlenségét, illetve a mozgás- és gyülekezési szabadságot. A kormány azzal indokolta a rendkívüli állapot bevezetését, hogy az őslakosok akciói hátráltatják a kőolaj kitermelését és szállítását. A perui őslakos közösség azzal vádolja a limai kormányt, hogy az őslakosok földjeinek kárára nyújt koncessziókat a külföldi bánya- és olajvállalatoknak. A tiltakozók legutóbb az Amazonas folyó két mellékágán, a Curaray és a Napo folyón tartóztatták fel a forgalmat. Az elmúlt két hétben a perui hadiflottának két alkalommal is be kellett avatkoznia, hogy az őslakosok továbbengedjék a Perenco brit-francia olajvállalat hajóit. (origo,maj10.)

Korrupció miatt távozik a perui kormány

Alan Garcia perui elnök elfogadta a korrupciós botrányba keveredett kormány lemondását, és új kabinet megalakítására ad megbízatást - közölte szombatra virradóra Jorge del Castillo távozó kormányfő. A kormány csütörtökön nyújtotta be a lemondását, miután felmerült a gyanúja, hogy a Discover Petroleum nevű norvég olajipari vállalat kenőpénz ellenében jutott állami megbízáshoz. Az államfő közölte: nem írja alá a norvég céggel megkötött megállapodásokat. A perui bányaipari miniszter és az állami kőolajipari vállalat elnöke még vasárnap lemondott. A botrány vasárnap robbant ki, amikor az egyik televíziós csatornában közzétettek egy hangfelvételt, amelyen az elnök pártjának két tagja a norvég cégnek adandó megbízásért való közbenjárás fejében kapott kenőpénzről beszélt. Egyiküket azóta őrizetbe vették, társa ellen elfogatóparancsot adtak ki. (origo, 2008.okt.11)

Peru: az "utolsó lehetőség kormánya"

A perui államfő hétfőn új kormány nevezett ki, amelynek élére Carlos Ferrero jogászt, a törvényhozás volt elnökét állította. A két és fél éve hivatalban lévő Alejandro Toledo államfő immár a negyedik kormánnyal kísérletezik. Az új kormányfő elődjét, Beatriz Merinót a múlt hét végén menesztette a kormánnyal együtt, miután az ország első miniszterelnök-asszonyáról olyan híresztelések kaptak lábra, hogy homoszexuális és barátait juttatja magas pozíciókba. Beatriz Merinót, aki jelenleg Peru legnépszerűbb politikusa, a világhírű perui író, Mario Vargas Llosa ajánlotta az államfő figyelmébe. Június végén történt kinevezését úgy értékelték, hogy a mindinkább népszerűtlenné váló államfő nyitni kíván a liberális jobboldal felé. A mostani új kabinetet „az utolsó lehetőség kormányának” nevezte a perui sajtó. Az új miniszterelnököt olyan politikusként tartják számon, aki képes lehet közvetíteni az államfő és az egyre harciasabb ellenzék között. Erre a képességére nagyon is szükség lehet, mert a lassan állandósuló kormányzati válság az egész ország stabilitását fenyegetheti. A 61 éves Carlos Ferrero kacskaringós politikai pályát futott be mostanáig. A kilencvenes évek elején lett parlamenti képviselő, az akkori elnök Alberto Fujimori egyik legharcosabb híveként. Néhány év után szembe került Fujimori elnökkel, aki vitatott módon megszerzett második elnöki mandátumát már nem töltötte ki, hanem Japánba menekült az ellene megfogalmazott korrupciós vádak elől. Az 1997-es választásokon Ferrero már az akkor még esélytelen Alejandro Toledót támogatta. Toledo 2001-ben lett az ország államfője, Toledo pedig a parlament elnöke. (origo,2003.dec16)